Rugby league

Z domova

4. Září 2019

Česká Republika U18 52 : 0 Polsko U20

Sobotní odpoledne ve Vrchlabí patřilo Rugby League. Tamní fotbalový stadion hostil hned dvě reprezentační utkání.

Prvním výběrem, který na trávník nastoupil, byli hráči reprezentace České republiky U18. Ti se měli od 15. hodiny utkat s výběrem hráčů Polska U20. Bohužel, technické problémy autobusu polského týmu posunuly výkop utkání o více než hodinu a půl a tak byl celý program sobotního odpoledne posunut blíže k večerním hodinám.

Začátek zápasu byl ve znamení tlaku domácího týmu, který vyvrcholil rychlým položením druhořadníka Tomáše Kasíka. Bohužel hned po výkopu přišla ledová sprcha, kdy po příjmu míče z výkopu a následné skládce, si jeden z klíčových hráčů roje, Kryštof Pecold, ošklivě poranil kolenní vazy. Po dlouhém ošetřování přímo na trávníku byl odvezen do nemocnice. Češi ale ukázali obrovské srdce a ještě více se semkli. Dále pokračovali v tlaku a soupeře k ničemu nepouštěli. V rychlém sledu položil vazač Matěj Rojt a po nádherném osmdesátimetrovém sprintu také zadák Jakub Tichý. Ten hned z dalšího útoku přidal druhé položení, po perfektně načasované přihrávce od Josefa Bryndy. Poláci pod tlakem chybovali a domácí tým tak držel drtivé tempo zápasu. Když se poté prosadil i střídající rojník Matěj Mečíř a na ukazateli skóre již svítilo číslo 28:0, rozhodčí ukončil poločas a čeští mladíci se mohli po právu plácat po ramenou.

Druhý poločas pokračoval ve stejném duchu, jako ten první. Češi dominovali a po chybě u své try line se z následné rozehry podruhé v zápase prosadil Matěj Rojt. Po několika minutách hry, skvěle ubráněnému mlýnu soupeře a průniku Jakuba Jirmana, se na pozici mlynáře několik metrů od try line ocitl Tomáš Kasík a i on si připsal své druhé položení v zápase. Z dalšího výkopu se domácí opět ocitli v hloubi soupeřovy obranné poloviny a své individuální schopnosti tentokrát ukázal Dominik Fišer a došel si pro své první položení v zápase. Hra se poté více vyrovnala i díky tomu, že Češi začali více chybovat. Domácímu kapitánovi Tomáši Horákovi se sice povedlo dostat míč za soupeřovu try line, bylo to však poté, co byl již předtím složen a položení mu tedy nebylo uznáno. Blízko hattricku byl poté také Matěj Mečíř. Toho však “legionář” David Hlaváček v try zóně zastavil a za pomoci svých polských spoluhráčů ho vytlačili ven. Stejným způsobem byl následně zastaven i kapitán Tomáš Horák. České mladíky to ale dlouho mrzet nemuselo. Hned z dalšího útoku se podruhé v zápase prosadil Dominik Fišer. Tím také zápas skončil. Češi zaslouženě zvítězili 52:0.

I přes tento výsledek hráči Polska nebyli individuálně vůbec špatní, a především v obraných skládkách prokazovali svoji kvalitu. Rugby League je však v Polsku v plenkách a není tam tolik aktivních týmů, jako v České republice. Na některých hráčích Polska bylo znát, že doma hrají patnáctkové ragby. Nejvíce se to projevovalo na pomalé rozehře, kdy českému týmu poskytovali zbytečně mnoho času na zformování obranné linie. Naopak českému výběru se dalo herně jen těžko něco vytknout. Výborně takticky zvládnutý zápas skvěle doplnil dynamickou hrou v útoku a zodpovědnou hrou v obraně. Rychlými útoky silných a rychlých hráčů získávali územní převahu a naopak v obraně nepovolovali soupeři ani metr navíc. Ve většině skládek byli minimálně dva hráči, často i více a ve skládkách dominovali. Svým výkonem si tak řekli o těžšího soupeře pro další zápasy a toho také dostanou. Již v únoru budou čelit výběru Srbska!

Sestava:

 1. Jakub Tichý
 2. Václav Holinka
 3. Matyáš Ličeník
 4. Tomáš morávek
 5. Dominik Fišer
 6. Jan Kubát
 7. Josef Brynda
 8. Filip Sobotka
 9. Tomáš Horák (C)
 10. Kryštof Pecold
 11. Tomáš Kasík
 12. Miroslav Kutík
 13. Matěj Rojt
 14. Jakub Jirman
 15. Matěj Mečíř
 16. Vít Hofman
 17. Adam Šubert
 18. John bui
 19. David Hlaváček
 20. Vít Studecký

Doporučujeme

Divize 1

# Tým V P R B +/-
1 Chrudim + Havlíčkův Brod 3 1 0 6 114
2 Vrchlabí + Beroun 1 2 1 3 -50
3 Slavia Hradec Králové 1 2 1 3 -64

Divize 2

# Tým V P R B +/-
1 Hodonín+Mikulov 3 0 0 6 148
2 Dragons Krupka 2 1 0 4 57
3 Barbarians Letohrad 1 2 0 2 -75
4 Moravská Třebová All Plebs 0 3 0 0 -130

sledujte rugby league v televizi

všechny přenosy