Rugby league

Z domova

31. Leden 2016

Česká republika porazila Belgii 14:4

Česká republika porazila Belgii 14:4. Tímto vítězstvím vyrovnala skóre v dvou zápasové sérii. První zápas se konal v dubnu v Bruselu a Česká republika prohrála 12:50. Za Českou republiku nastoupilo celkem osm nováčků a stálá opora týmu, veterán na postu mlynáře Petr Šedina. Ten jednou položil a třikrát úspěšně kopl konverzi.

Nedisciplinovaní Belgičané zavinili několik trestných kopů a poskytli tak šanci Čechům získat dobrou pozici na hřišti. Šedina (na obrázku) poté prorazil Belgickou obranu a otevřel tak skóre zápasu. Následně sám proměnil konverzi. V 36. minutě se po tlaku domácích znovu Šedina téměř protlačit k dalšímu položení. Belgické obraně se ho však podařilo zadržet nad brankovou čárou. Minutu před poločasovým hvizdem tak alespoň tento 35letý hráč získal pro svůj dva body trestným kopem. Česká republika x Belgie v poločase 8:0.

Belgie zahájila druhý poločas bojovně a díky skvělé přihrávce od Bryana Amerlyncka položil Zakaria Zoubir, který poté neúspěšně kopl konverzi. Poté se opět začal projevovat tlak Čechů, za které ve svém debutu položil Pavel Mikeska (křídlo hrající za Mikulov Roosters). Jeho akci vytvořil v rohu hřiště pilíř Jiří Novák (Surrey Sharks). V 58. minutě prorazil Belgickou obranu Michal Pecha hrající na svém domácím hřišti. Jeho útok Belgičané zastavili pouze za cenu vysoké skládky a Petrem Šedinou proměněného trestného kopu.

Mladého českého trenéra Ladislava Cintlera potěšila hlavně disciplinovanost a organizovanost jeho týmu. Ta hlavní měrou přispěla k vítězství nad týmem umístěným o dvanáct příček výše ve světovém žebříčku. Jeho mladí hráči se k příležitosti postavili čelem, zejména pak hráč zápasu Filip-Daniel Kittl. Sedmnáctiletý křídlelní útočník hrající za Teplice Dragons několikrát překonal belgickou obrannou linii a byl silný i ve vlastní defenzivě.

Máme ohromnou radost z vítězství nad tak silným soupeřem”, prohlásil Cintler, který převzal tým od Davida Lahra minulý rok. “Na tento zápas jsme se kvalitně připravili s širokou tréninkovou skupinou, a tak nás pozdní omluvenky hráčů neovlivily v takové míře, jako tomu bylo v minulých letech.”

Vedoucí Belgické asociace rugby league Yves Kazadi k zápasu řekl: “Byla to skvělé střetnutí. Rádi jsme takto zakončili naši mezinárodní sezónu. Naneštěstí pro nás byla Česká reprezentace lépe připravená. Měli jsme šanci poznat nové místní hráče, kteří se se ctí chopili výzvy.”

Jedinné předcházející vítězství na mezinárodní úrovni bylo proti Německu v roce 2009. (V roce 2011 a 2012 v rámci účasti ve skupině C Mistrovství Evropy Češi ještě dvakrát porazili tým Maďarska).