Rugby league

Z domova

27. Duben 2019

Hradec Králové 9s - prognóza

Start sezóny už je za dveřmi a začínáme pěkně z ostra. Na úvodním devítkovém turnaji se představí hned osm týmů, což slibuje parádní divácký zážitek a velikou motivaci jednotlivých účastníků ukázat se před ostatními. V dnešním článku zhodnotíme šance jednotlivých týmů na umístění a povíme si něco k nim. Hned ze začátku je ale potřeba uvést, že se jedná pouze o autorův pohled na tento turnaj.

Začněme lehkým shrnutím celého turnaje. Do turnaje se zaregistrovalo celkem 7 týmů, které sestaví 8 mužstev. Domácí Hradec Králové i pro to, aby se mohlo hrát ve dvou skupinách po čtyřech týmech složil tým A a tým B. Je otázkou, jaké toto rozdělení sil bude mít vliv na celkové umístění. Vzpomeňme na loňský turnaj, kdy hradečtí měli téměř 20 hráčů v jednom týmu a bez větších problémů si dokráčeli pro pohár. Letos se rozhodli síly rozdělit, což nepochybně otestuje nejen šíři kádru, ale především jeho kvalitu. Opačné přístupy zvolili týmy Mad Squirels Vrchlabí, které jsou od loňské sezony spojené s Lokomotivou Beroun, Chrudim Rabbitohs, které letošní sezónu spolupracují z Orli z Havlíčkova Brodu dále také Trutnov, který těží s "krkonošské" spolupráce s týmem z Jilemnice a v neposlední řadě "jihomoravská" spolupráce Hodonínu a Mikulova. Takto spojené týmy by měly těžit z širší hráčské základny, kterou doplní silné osobnosti jednotlivých klubů. Prakticky ve všech těchto klubech hraje větší či menší množství reprezentantů. Naopak úplnými nováčky jak v devítkových turnajích tak v celé soutěži jsou nově vzniklé týmy All Plebs Moravská Třebová a Barbarians Letohrad. Dopadnou tak, jak mnozí očekávají a skončí na chvostu tabulky, aby si to poté rozdali o 7. místo, nebo některý z klubů získá body a utká se o lepší umístění? Neděle nám poví více, pojďme si ale říci něco k jednotlivým účastníkům turnaje.

RLC Slavia Hradec Králové A - skupina I.

Mistry z Hradce asi nemusíme moc představovat. Loňskou sezónu získali všechny poháry a stali se vítězi celé soutěže, když si "bez ztráty kytičky" dokráčeli pro titul. Letos se však budou muset obejít bez podpory Tomáše Řičici, Ondřeje Preiningera a Oldy Chrbolky z Chrudim Rabbitohs. Projeví se to v turnaji? Pokud by Hradec měl pouze jeden tým, pravděpodobně by to velký rozdíl nebyl. Pokud ale Hradec staví dva týmy, nabízí se otázka. Mají hradečtí dostatek kvalitních hráčů, kteří jsou schopni hrát větší množství zápasů a nastupovat v obou týmech? Obětuje Hradec své "Béčko" a bude si své nejlepší hráče šetřit pro zápasy za A-tým? Přestože do sezóny vstupují lvi jako úřadující mistři a rozhodně by měli atakovat stupně vítězů, obhajoba bude extrémně složitá.

Prognóza umístění: 1-3. místo

RLC SLavia Hradec Králové B - skupina II.

Jak už bylo výše řečeno, umístění B-týmu bude hodně záležet a trenérské filozofii Ladislav Cintlera. Pokud bude postupovat v duchu A-týmů a B-týmů a do B-týmu zařadí především hráče, kteří by si při hře na jeden tým příliš nezahráli a doplní je volnými hráči z jiných týmů, šance na top 4 by pravděpodobně nebyla příliš vysoká. Pokud by ale naopak čerpal výhradně z hráčů Hradce, kteří by chtěli větší herní vytížení, rázem by se z "Béčka" mohl stát černý kůň skupiny.

Prognóza umístění: 4-5. místo

Mad Squirels Vrchlabí + Lokomotiva Beroun - Skupina I.

Už v loňské sezóně se ukázalo, že spojení oběma klubům prospělo. Vrchlabí získalo do svého středu zkušené a silné rojníky a mixem zkušeností a dravosti mladších hráčů zatápělo nejednomu soupeři. V tomto turnaji by tým měl těžit především z velice kvalitní základní sestavy, kterou může trenér Lahr sestavit. To by platilo za předpokladu, že oba týmy k turnaji přistoupí tak, že ho chtějí vyhrát a ne jen jako předsezónní přípravu. Celá sezóna společných zápasů a několik společných soustředění by mělo odstranit "dětské nemoci" spojených týmů, jako je nesehranost a odlišná komunikace na hřišti. Pokud tento tým pojede do Hradce s cílem získat pohár a podle toho postaví sestavu, můžeme se už ve skupině dočkat “malého finále”, neboť se veverky utkají s hradeckými lvi a tento zápas určí, kdo bude bojovat o pohár a kdo pouze o třetí místo.

Prognóza umístění: 2-3. místo

Chrudim Rabbitohs + Orli Havlíčkův Brod - skupina I.

Pokud chrudimský tým přijede s dostatečným počtem hráčů na lavičce, můžeme o něm hovořit jako o černém koni turnaje. Základní sestava, kterou může tento klub nabídnout může být bezesporu minimálně stejně silná, jako ta Vrchlabská. Klíčem k úspěchu však bude to, jestli na turnaj dorazí v dostatečném počtu. To, jak je to s členskou základnou obou týmů nám ukáže až úvodní turnaj a my všichni si budeme přát, aby do Hradce dohupkalo co nejvíce králíků a turnaj nabídl další kvalitní zápasy, včetně regionálního derby s Hradcem Králové

Prognóza umístění: 2-3. místo

Vlci Trutnov + Jilemnice Boars

Přestože oba týmy letos nastupují do II. divize jako soupeři, tentokrát budou stát bok po boku. Není to pro ně však žádná novinka. Jedná se o krkonošské celky, které pojí nejen geografická, ale také tréninková a zápasová blízkost. Kromě toho, že mnoho hráčů spolu nastupuje/nastupovalo v dresu Vrchlabí, v loňském i letošním roce odehráli několik společných zápasů a hráči se tak navzájem znají. Zatímco Jilemnice je tým složený převážně z juniorů, Trutnov to má přesně naopak a tak můžeme opět očekávat velice zajímavé zápasy. Trutnov má potenciál dosáhnout i na 4 místo, výše bych ho ale neviděl a opět platí to samé, jako u Vrchlabí, nebo Hradce B. Bude záležet na tom, jestli tým chce především zkoušet různé varianty sestav a točit hráče na různých pozicích před začátkem II. divize, nebo jestli mu půjde o co nejlepší výsledek.

Prognóza umístění: 4-5. místo

Mikulov Roosters + Hodonín Black Angels - skupina I.

Mikulov, který v loňské sezóně spolupracoval s Orli z Havlíčkova Brodu letos spojil síly s Hodonínem a pokud mluvíme o tomto týmu, jde tak trochu o velkou neznámou, co se potenciálu týmu týče. Oba týmy mají ve svých středech několik známých a zkušených hráčů, nicméně mnoho hráčů je pro českou rugby league scénu velkou neznámou. V minulých sezónách se nezřídka stávalo, že k zápasu přijela pouze hrstka hráčů z Jižní Moravy a tak se nedá přesně odhadnout, jak silný výběr do Hradce králové dorazí. Jisté je však to, že kromě Hodonínu a Mikulova tento tým budou tvořit také hráči z Břeclavi. Uvidíme, jak se týmu, který před nedávnem absolvoval turnaj v Rakousku, podařilo zapracovat na souhře a co bude mít v rukávu za trumf na silnou konkurenci.

Prognóza umístění: 6. místo

All Plebs Moravská Třebová - skupina I.

Předposledním týmem je nováček soutěže z Moravské Třebové. Hráči se věnují rugby zhruba rok a za tu dobu už za svůj tým odehráli dva zápasy, které skončili loňskou porážkou a letošní remízou s týmem Barbarians Letohrad. Pro českou rugby league scénu se jedná o velkou neznámou a všichni se těší na to, jaké výkony hráči předvedou. U obou nováčků ale musíme zůstat nohama na zemi. Přestože se hraje 2x9 minut a může se stát cokoliv, jakýkoliv bodový zisk ve skupině by byl pro Moravskou Třebovou i pro Letohrad velkým úspěchem. Oba týmy jedou na turnaj především sbírat zkušenosti. Přestože má tým All Plebs ve svém středu několik talentovaných hráčů, nebyl doposud prověřen kvalitními soupeři a reálně tak budou bojovat o 7. místo v celkovém pořadí.

Prognóza umístění: 8. místo

Barbarians Letohrad

U druhého nováčka v soutěži platí přesně to, co u All Plebs. Na turnaj jedou především sbírat zkušenosti a jakýkoliv bodový zisk ve skupině by byl veliký úspěch. Tým Barbarians má na kontě zápasy tři, kdy dvakrát hrál proti All Plebs, s bilancí jedné výhry a jedné remízy a jednou nastoupil proti výběru hráčů Krkonoš, kde se jasně ukázal rozdíl v úrovních jednotlivých týmů a Barbarians vysoko prohráli. Pokud dojde na duel o 7. místo s All Plebs, čekejme urputný boj a těsné vítězství Letohradu.

Prognóza umístění: 7. místo

Na závěr dodám, že všechny tyto prognózy jsou pouze dohady a bude záležet na konkrétních cílech týmů a konkrétních záměrech jejich trenérů. Mnoho týmů bude chtít otestovat nové hráče a vyzkoušet si to, co si přes zimu natrénovali v zápasových podmínkách.

Tomáš Adamec

Doporučujeme

Divize 1

# Tým V P R B +/-
1 Chrudim + Havlíčkův Brod 3 1 0 6 114
2 Vrchlabí + Beroun 1 2 1 3 -50
3 Slavia Hradec Králové 1 2 1 3 -64

Divize 2

# Tým V P R B +/-
1 Hodonín+Mikulov 3 0 0 6 148
2 Dragons Krupka 2 1 0 4 57
3 Barbarians Letohrad 1 2 0 2 -75
4 Moravská Třebová All Plebs 0 3 0 0 -130

sledujte rugby league v televizi

všechny přenosy