Rugby league

Z domova

9. Březen 2020

Předsezónní rozhovory s trenéry: Trutnov

Ahoj, na začátek se čtenářům představ a řekni jim něco o svém působení u týmu.

Ahoj, jmenuji se David Lahr. Více jak 10 let jsem působil ve Vrchlabí jako trenér a celkově se staral o chod klubu. Minulý rok v květnu, když jsme za sebou měli skvěle rozjetý start sezóny, jsem se rozhodl přestoupit do Trutnova. Důvodů bylo několik:

  • V Trutnově právě končil Martin Košťál, duchovní otec Vlků.
  • Trutnovský kluky mám rád. Však jsme trutnovské ragby společně zakládali. Společně trénujeme a hostujeme jeden tým u druhého.
  • Ve Vrchlabí byla veliká základna a prostě nastal čas, aby se chopil iniciativy i někdo jiný. Jeden člověk nemůže být prostě odpovědný za vše.
  • Společně s Tomášem Adamcem trénujeme juniorskou reprezentaci, se kterou máme nějaké plány a i to zabere mnoho času.

Ve Vrchlabí působím samozřejmě i nadále. Společně se Štěpánem Markem a Berenikou Štefanovou trénujeme juniorské týmy, které mají aktuálně více jak 60 hráčů.

Jak hodnotíš loňskou sezónu z pohledu vašeho týmu, z pohledu sebe jako trenéra a z pohledu vývoje celé soutěže?

Trutnovské rugby league je zatím stále v plenkách, sezónu jsme odehráli za pomoci kluků z Vrchlabí. S Vrchlabím se vzájemně doplňujeme, trénujeme spolu, kluci jezdí z Vrchlabí na tréninky do Trutnova a obráceně. Sezónu jsme zakončili na středu tabulky, což bereme jako úspěch.

Co se týká vývoje soutěže, mám radost z týmů Divize 2. Tam bylo vidět obrovské zlepšení u všech týmů, zejména u Letohradu. Letohrad do pár let rozvíří vody 1. ligy.

Jsem rád, že se nám po letech podařilo prosadit formát jarních 9‘s turnajů, který je prostě super pro začínající kluby. Za 18 minut odehrají zápas v 9 lidech, řeknou si co zlepšit a jede se dál.

Jak prozatím hodnotíš vaši zimní přípravu? V čem budete silnější než v minulé sezóně a na čem by naopak bylo potřeba ještě zapracovat?

Během zimní přípravy se nám podařilo nabrat několik moc šikovných hráčů, atmosféra je úžasná a parta taky drží pohromadě. Zatím trénujeme 1x týdně v tělocvičně a 1x týdně venku na umělce. Plus fitko, běžky, crossfit atd. dělá většina hráčů individuálně.

Na čem je třeba zapracovat? Stále potřebujeme více hráčů. Soupiska je úzká. Sice máme několik zkušených a rozdílových hráčů, ale pokud se někdo zraní, bude to problém.

Kromě toho, co se děje na hřišti, je pro nás velmi důležité i to, co se děje mimo hřiště. Máme rozdělené funkce. Tomáš Brejtr funguje jako předseda, Marcel Kuric pomáhá s organizací a já se starám o trenérství, se kterým občas pomůže Pavel Macek.

Jaké jsou cíle vašeho týmu v letošní sezóně a co by byl pro tebe jako trenéra úspěch, ať už v rámci umístění v žebříčku, nebo v rámci samotného trénování a práce s týmem?

Cíle jsou jednoduché: 1) rozšířit členskou základnu, 2) zapracovat do týmu nové hráče, 3) zakončit 9's pohár v první polovině tabulky.

Máte v plánu se účastnit devítkového poháru, nebo se budete soustředit pouze na ligové zápasy?

Na jaře devítky a na podzim, bude-li dost hráčů, 2. Ligu.

V letošní sezóně to vypadá, že bude poprvé soutěž pro hráče do 15 let. Pracuje váš klub s mládeží a jakou máte případně členskou základnu pokud jde o hráče do 15 let?

V Trutnově zatím ne. Jak už jsem psal, tady stavíme základy klubu. Ve Vrchlabí je to jiné. Tady už děti trénujeme 6 let a kluci si konečně můžou užít první zápasy rugby league.

Jaký je tvůj odhad na vývoj a výsledky první ligy a jaký na druhou ligu. Kdo podle tebe uspěje a kdo to bude mít těžké?

Jsem zvědavý na Mikulov + Hodonín, přeji jim, ať se začlení co nejlépe a 1. liga se rozroste o stabilní a konkurenceschopný tým. Favorit je asi Chrudim. Hraje krásné rugby league a Pedro s Ondrou si prostě umí zorganizovat skvělé útočné akce.

Letošní reprezentační sezóna bude hodně nabitá. Reprezentační A tým čekají dva zápasy proti anglickým Lionhearts a pak dva zápasy ME proti Maltě. Junioři jedou na konci března do Srbska. Jaké vidíš šance obou našich výběrů?

Navzdory zranění klíčových rojníků (Matěj Rojt, Kryštof Pecold) si myslím, že se Srby odehrajeme vyrovnaný zápas. Kluci spolu trénují už ¾ roku každý měsíc opravdu tvrdě a aktuálně se ladí detaily. Kluci se znají, jsou sehraní. Pokud nám vydrží správně nastavená hlava a nezalekneme se srbské rychlosti, nebo tvrdosti, určitě uděláme dobrý dojem.

Malta bude oříšek, nikdy nevíte s jakým Australanem, nebo Angličanem, který má babičku z Malty, přijedou. Tito hráči jsou většinou schopni rozhodnout zápas. Stačí se podívat na řecký národní tým, kde výsledek odehrají 3 lidi. Na druhou stranu o srbské U23 jsme si taky mysleli, že nás zašlape do země. V seniorské reprezentaci jsou ale tak zkušení hráči, kteří se opravdu ničeho nezaleknou. Takže fakt nevím. Moc bych si přál výhru.

Jakým směrem by se podle tebe měla asociace a soutěž ubírat a co by sis do budoucna přál, aby se povedlo realizovat?

Podle mě je nejdůležitější, jakým směrem se mají ubírat kluby. Pokud tu nebudeme mít kluby, které pracují na 3 základních bodech, kterými jsou:

  • Vzdělávání svých trenérů,
  • Budování juniorských týmů,
  • PR,

moc daleko se asociace neposune. Pokud nemáte trenéry, kteří umí udělat fajn trénink, který má hlavu a patu, lidi chodit nebudou. Pokud nebude dělat reklamu na sociálních sítích atd., nikdo nový se o vás nedozví a neseženete nové hráče.

Juniory moc lidí trénovat nechce, protože do áčka přijdou až za X let. Ale až někdo přijde, bude to osmnáctiletý, hotový a zkušený hráč, který má vztah ke sportu a ke klubu. Náborovat dvaceti až třicetileté chlapy není tak jednoduché, protože řeší X jiných věcí, jako je práce, rodina, svůj životní styl atd.

Samozřejmě i v CZRLA je spousta věcí, se kterými nesouhlasím. Snažíme se řešit pro nás v tuto dobu nepodstatné věci. Spousta lidí se naučila říct jednoduše „to nejde“, aniž by hledala cestu.

Přál bych si, aby se kluby chopily svojí odpovědnosti a začaly pracovat především na sobě. Dál bych si přál, aby se v klubech začali realizovat kluci z juniorské reprezentace. Jsou mladí, mají čas, ví jak hrát rugby league.

Prostě, když ti rugby league něco dá, měl bys mu i něco vrátit...

Doporučujeme

Divize 1

# Tým V P R B +/-
1 Chrudim + Havlíčkův Brod 3 1 0 6 114
2 Vrchlabí + Beroun 1 2 1 3 -50
3 Slavia Hradec Králové 1 2 1 3 -64

Divize 2

# Tým V P R B +/-
1 Hodonín+Mikulov 3 0 0 6 148
2 Dragons Krupka 2 1 0 4 57
3 Barbarians Letohrad 1 2 0 2 -75
4 Moravská Třebová All Plebs 0 3 0 0 -130

sledujte rugby league v televizi

všechny přenosy