Rugby league

Z domova

23. Duben 2018

V Letohradu vzniká nový klub

Český ragbyový rybníček se možná rozšíří o další klub. Ve východočeské obci Letohrad vzniká pod vedením Tomáše Adamce, hráče RLC Slavia Hradec Králové, tréninková skupina pro ty, kteří mají zájem vyzkoušet si rugby na vlastní kůži. Víc už k tomu ale dodá sám autor tohoto „projektu“.

S myšlenkou na založení tréninkové skupiny v Letohradu jsem si pohrával již v loňském roce, nicméně čas a odvahu jsem sebral až letos. Vzhledem k tomu, že jsem netušil, jaký ohlas by mohlo něco takového v okolí Letohradu mít, tak jsem se rozhodl jít rovnou ke zdroji. Objel jsem všechny okolní školy s nabídkou ukázkového tréninku v rámci tělocviků pro jejich žáky ve věku 14-19 let. Vyjma dvou škol byli všichni z toho nápadu nadšení a umožnili mi pro vybrané třídy připravit dvouhodinový program, ve kterém si studenti vyzkoušeli základy rugby a na konci si zahráli cvičný zápas podle pravidel touch rugby. To všechno se uskutečnilo během prvních 14 dní v dubnu. Vzhledem ke svému povolání mívám všední dny často volné, takže se mi povedlo představit rugby více než tuctu tříd a do konce dubna by toto číslo mělo atakovat dvacítku.

Jak už jsem řekl, netušil jsem, kolik lidí může na náborový trénink přijít, bál jsem se, abych na něm nebyl sám a za úspěch bych považoval cokoliv, co by překročilo číslo 5. Šok je to správné slovo, které vystihuje to, co přišlo na prvním náborovém tréninku, kdy přišlo zhruba 25 lidí. Vzhledem k tomu, že jsem měl pouze tři míče, žádné kloboučky a zapůjčený naražeč a nebyl jsem na takový počet připravený, jsem musel hodně improvizovat. Na druhý trénink jsem se už lépe připravil a poučen z předchozího tréninku jsem si už se stejným počtem nadšenců, mezi kterými byla zhruba třetina těch, kteří na pondělním tréninku nebyli, jsem si už věděl rady. Samozřejmě na nějaké předpovědi do budoucna je příliš brzo, ale pokud by se dlouhodobá účast na trénincích neklesla pod 15 lidí, byl by to mimořádný úspěch. Zároveň dodám, že se na náborovém tréninku projevila kampaň na školách, takže věk hráčů se v průměru pohybuje kolem 17-18 lety, což je veliký příslib jak pro rugby, tak pro sport všeobecně. Je krásné vidět, že mládež má o sporty zájem a nebojí se zkoušet nové a kombinovat více sportů najednou. Mojí ideou je, aby všechny tréninky byly zadarmo minimálně do té doby, než vznikne nějaký oficiální klub.

Závěrem bych chtěl poděkovat lidem a organizacím, bez kterých by se to nepovedlo. V prvé řade klubu RLC Slavia Hradec Králové a trenérovi Ladislavu Cintlerovi za podporu, vypůjčení míčů a naražeče na náborovou kampaň. Dále ZŠ U Dvora Letohrad, ZŠ Komenského Letohrad, Gymnáziu Letohrad, Gymnáziu Žamberk, Střední škole obchodu a služeb Žamberk a Střednímu odbornému učilišti Letohrad a především jejím učitelům, že mi umožnili ukázat rugby jejich studentům. V neposlední řadě také Sboru dobrovolných hasičů Letohrad-Kunčice za možnost zdarma trénovat na jejich hřišti. Všem, kteří sdíleli náborové plakáty – především starostovi Letohradu Petru Fialovi, jehož prostřednictvím se leták dostal k více než tisícovce lidí a také mé manželce, která to s mými nápady nemá vůbec jednoduché, ale pokud jde o rugby, vždy za mnou stojí.

Rugby je sport, který mi toho dal strašně moc, splnil mi sny a dokonce mi umožnil reprezentovat v něm naší zemi. Cítím potřebu mu to nějak vrátit a tím nejlepším způsobem je přivést k němu další potenciální hráče. Aby se i oni v něm mohli najít a splnit si své sny!

První náborový trénink letohradského klubu.

Doporučujeme

Divize 1

# Tým V P R B +/-
1 Chrudim + Havlíčkův Brod 3 1 0 6 114
2 Vrchlabí + Beroun 1 2 1 3 -50
3 Slavia Hradec Králové 1 2 1 3 -64

Divize 2

# Tým V P R B +/-
1 Hodonín+Mikulov 3 0 0 6 148
2 Dragons Krupka 2 1 0 4 57
3 Barbarians Letohrad 1 2 0 2 -75
4 Moravská Třebová All Plebs 0 3 0 0 -130

sledujte rugby league v televizi

všechny přenosy