Rugby league

Z domova

17. Leden 2019

Valná hromada 2019

V sobotu 12. ledna se v Hradci Králové uskutečnila valná hromada CZRLA. Té se zúčastnila většina klubů, včetně dvou nováčků v soutěži, kterými jsou Barbarians Letohrad a All Plebs Moravská Třebová. Svou účast na valné hromadě předem omluvily týmy Krupka Dragons a Mikulov Roosters.

Valnou hromadu zahájil prezident CZRLA, pan Lukáš Hergott. Ten přivítal všechny účastníky a ve své úvodní řeči zhodnotil loňskou sezónu. Pozitivně vnímal především zkvalitnění první divize, vystupování národního týmu v kvalifikaci na RLWC 2021 a přípravu na něj. Kromě toho ocenil iniciativu klubů Krupka Dragons, Chrudim Rabbitohs a Mad Squirrels Vrchlabí, které reprezentovaly české rugby league v Evropě, ať již na zahraničních turnajích, nebo zápasy s mezinárodními soupeři. Zmínil také několik věcí, které se nepovedly a na kterých je potřeba do dalších let zapracovat.

Poté následovala zpráva pokladníka a přijetí žádostí nových klubů o registraci do soutěže. Dále byly na programu zprávy o fungování jednotlivých klubů přednášené jejich zástupci. Ti hodnotili sezónu 2018 a seznamovali ostatní členy s výhledem pro sezónu 2019. V první divizi bude největší změnou to, že tým Chrudim Rabbitohs navázal spolupráci s Orli z Havlíčkova Brodu a po roce ve 2. divizi je opět uvidíme na trávnících nejvyšší soutěže, kam bezesporu patří. Naopak tým Mikulov Roosters, který tuto sezónu spolupracoval s hráči Havlíčkova Brodu, se potýká s personální krizí a sestupuje do 2. divize.

Pokud jde o obě divize, bude formát následující. Divize 1 se stejně jako v loňském roce bude skládat ze čtyř týmů: Slavia Hradec Králové, Krupka Dragons, Mad Squirrels Vrchlabí + Lokomotiva Beroun a Chrudim Rabbitohs + Orli Havlíčkův Brod. Tato soutěž bude probíhat stejným systémem jako loni, jediným rozdílem budou omezené počty střídání. Velká změna přichází v Divizi 2, kterou budou hrát týmy z Trutnova, Jilemnice, Hodonína, Letohradu, Moravské Třebové a Mikulova. Jarní část se odehraje ve formátu turnajů v devítkovém rugby league. Podzimní část by měly týmy odehrát několik zápasů ve třináctkovém rugby league, jejichž výsledkem by měl být celkový vítěz, který se utká s posledním týmem celkového pořadí Divize 1 o postup do Divize 1 v roce 2020. Kromě toho se uskuteční také několik juniorských turnajů kategorie U18.

Jednou z největších novinek pro letošní sezónu je navázání spolupráce s Federací Českého Touch Rugby. Tato oboustranně výhodná spolupráce by měla přinést do českého touch rugby nové a kvalitní hráče a pro české rugby league půjde o zvýšení zápasového vytížení jednotlivých hráčů a jejich další rozvoj v klíčových dovednostech. Projekt spolupráce s CZRLA přišel představit předseda České Federace Touch Rugby a trenér národního týmu Paul Monteiro. Jeho nastíněný formát turnajů pro dospělé, U18, U15 a U12 byl všemi kluby přijat a je již jen otázkou do budoucnosti, jak moc to obě asociace posune dál.

Změna přichází v realizačním týmu juniorské reprezentace U18. Ten bude nově v tomto složení: David Lahr – trenér, Tomáš Adamec – asistent trenéra, Lukáš Krištof – manažer. Hlavním cílem pro rok 2019 je odehrát 2 mezinárodní utkání.

Dojde také na vzdělávání. Před startem sezóny proběhne trenérský kurz L1 a kurz pro rozhodčí. Rozhodčím se pro letošní rok zvýší odměna za odpískaný zápas.

Vize byly představeny, cíle vytyčeny a úkoly rozdány. Očekávání od sezóny jsou vysoká. Především na druhou divizi, budou v první polovině sezony upřeny oči většiny rugby league komunity. Jak obstojí nové týmy v konkurenci zkušenějších soupeřů? Podaří se týmům z jihu odehrát všechny zápasy? Jak dopadne projekt “Krkonoše“, když budou hrát všechny jeho týmy sami za sebe? Jaké bude dění v první divizi? Vznikne spojením Chrudimi a Havlíčkova Brodu opravdu silný soupeř stávajícím klubům? Posune se projekt Vrchlabí/Beroun výkonnostně ještě dál? Naváže Krupka Dragons po nepříliš šťastné sezóně na výkony z předchozích let? A povede se Hradci Králové navázat na výkony z loňské sezóny, kdy si bez jediné porážky dokráčel pro titul? Čeká nás extrémně zajímavá sezóna, která může být klíčová pro další vývoj celého českého rugby league.

Doporučujeme

Divize 1

# Tým V P R B +/-
1 Chrudim + Havlíčkův Brod 3 1 0 6 114
2 Vrchlabí + Beroun 1 2 1 3 -50
3 Slavia Hradec Králové 1 2 1 3 -64

Divize 2

# Tým V P R B +/-
1 Hodonín+Mikulov 3 0 0 6 148
2 Dragons Krupka 2 1 0 4 57
3 Barbarians Letohrad 1 2 0 2 -75
4 Moravská Třebová All Plebs 0 3 0 0 -130

sledujte rugby league v televizi

všechny přenosy