Rugby league

Historie

Rugby league footbal většinou jednoduše zvaný rugby league je kontaktní sport hraný dvěma týmy o třinácti hráčích na obou stranách. V ČR se většinou přebírá anglický název sportu tudíž rugby league a nebo se používá označení třináctkové ragby. Jde o jednu z dvou základních forem ragby, která vznikla na konci devatenáctého století v Anglii. Pravidla hry se měnily s důrazem na zrychlení a zatraktivnění hry pro diváky, díky čemuž se často tvrdí, že je rugby league nejtvrdší a fyzicky nejnáročnější týmový sport.

Nejstarší historie tohoto sportu sahá až do starověkého Říma a Číny, kde se hrály hry podobné fotbalu či ragby. Moderní historie je pak svázána s Britskými ostrovy, kde se podobné hry hrály minimálně od dvanáctého století. Často byly tyto míčové sporty během středověku zakazovány, aby neodváděly od produktivní práce. Světlé časy nastaly během 18. a počátkem 19. století, kdy vznikají fotbalové týmy na chlapeckých školách po celé Anglii.

Školy vyučovaly odlišné pravidla fotbalu a občas se stávalo, že se při školních zápasech pravidla o poločase změnila. Některá dovolovala soupeře skládat či chytat letící míč, ale jinak byla hra podobná spíše dnešní kopané. Co je důležité, nikde nebylo uvedeno, zda se s míčem smí nebo nesmí běhat. To podle legendy změnil v roce 1823 William Webb Ellis student školy v anglickém městě Rugby, který údajně během zápasu zvedl míč ze země a vběhl s ním do brány. Někteří historikové se přou, zda se to opravdu stalo, přesto je právě Webb Ellis považován za zakladatele ragby a je po něm pojmenován pohár pro vítěze mistrovství světa v ragby union. Tato změna pravidel se zvlášť v Rugby rychle ujala a začalo se tomuto sportu říkat rugby football neboli fotbal z města Rugby a později jednoduše ragby (počeštěná verze).

Ač se pravidla fotbalu a ragby značně rozcházela, bylo původní snahou tyto dva sporty sjednotit. Nakonec, ale při formování Football Association v roce 1863 byla upřednostněna tzv. Cambridgeská pravidla, což znamenalo zakázání běhání s míčem a skládání. Od té doby šly fotbal a ragby svoji vlastní cestou.

Samostatná ragbyová asociace, která měla za úkol sjednotit různorodá pravidla, vznikla v roce 1871 (Rugby football union). Tato jednotnost, ale neměla dlouhého trvání. Původně se totiž ragby hrálo hlavně na školách, kde se vyučoval amatérismu sportu, tedy sportování pro zábavu a ne pro peníze. Mezitím se ragby stalo velice populární a kromě školních týmů vznikaly sportovní kluby po celé Anglii a hlavně na industriálním severu byly týmy často tvořeny hlavně z chudších vrstev obyvatelstva jako jsou dělníci a horníci. Ti pak požadovali odškodné za zranění na hřištích, kvůli kterým nemohli pracovat. To se nelíbilo RFU a tyto požadavky zavrhlo, což vedlo k odtržení klubů ze severu, které si založily v roce 1895 vlastní profesionální asociaci Northern rugby football union (Nigel Trueman 2007). Během několika let se pak výrazně změnila pravidla, aby bylo ragby pod novou asociací více atraktivní pro diváky. Počet hráčů byl omezen na 13, odstranily se rucky (hraní na zemi) a místo toho se zavedlo play the ball (rozehrání míče po skládce). Tyto podstatné změny udělaly z rugby league naprosto jinou a unikátní hru. RFU pak profesionalismu odolávala až do roku 1995.

Rugby League v ČR

Do České republiky se rugby league dostala díky Milanu Mrtýnkovi, který společně s Janem Slukou, Michalem Priputenem, Johnem Andersonem a Iainem Sellersem založili Czech rugby league association (CZRLA). Prvních mezinárodních zápasů se česká reprezentace účastnila v roce 2006 proti Srbsku a Nizozemsku. Až o tři roky později se uskutečnil první domácí šampionát, ve kterém slavil vítězství tým Přáslavice-Olomouc. Ve stejném roce pak přišlo historicky první vítězství národního týmu nad Německem (2010) Během dalších let se rugby league v ČR pomalu rozvíjela. V roce 2013 existovali už dvě herní divize o celkovém počtu deseti týmů. Aktuálně se CZRLA snaží rozšířit hráčskou základu a založit juniorskou ligu, díky čemuž by se rugbyleague v ČR stalo v očích vlády plnohodnotným sportem.

Rugby League ve světě

Rugby League International Federation (RLIF) má aktuálně 18 plnohodnotných členských zemí, celkový počet rugby league asociací ve světě je pak 43. Světovému žebříčku kralují aktuální mistři světa Australané. Česká republika je po sezóně 2013 na 26. místě. O rozvoj rugbyleague v Evropě a na severní polokouli se stará Rugby League European Federation (RLEF). Rugby league je jedním z nejpopulárnějších sportů v Austrálii, na severu Anglie a je národním sportem na Papui Nové Guinei. Hra je také populární v ostatních Britských zemích, Novém Zélandu, Irsku, Francii, Itálii a v jižním Pacifiku. Nejlepší státy se pak utkávají na mistrovství světa. Poslední šampionát v Anglii a Walesu 2013 vyhrál tým Austrálie. Nejprestižnější soutěží na světě je australsko novozélandská NRL (Nation rugby league). V Evropě je na nejvyšší úrovni anglicko-francouzká Super League.

Divize 1

# Tým V P R B +/-
1 Chrudim + Havlíčkův Brod 3 1 0 6 114
2 Vrchlabí + Beroun 1 2 1 3 -50
3 Slavia Hradec Králové 1 2 1 3 -64

Divize 2

# Tým V P R B +/-
1 Hodonín+Mikulov 3 0 0 6 148
2 Dragons Krupka 2 1 0 4 57
3 Barbarians Letohrad 1 2 0 2 -75
4 Moravská Třebová All Plebs 0 3 0 0 -130

sledujte rugby league v televizi

všechny přenosy