Rugby league

Pravidla

V rugby league proti sobě nastupují dva třináctičlenné týmy na travnatém hřišti. Cílem hry je získat více bodů než soupeř.

Hřiště a délka hry

Zápas rugby league trvá 80 min hrubého času a je rozdělen na dva poločasy, mezi kterými je 10 – 20 minut pauza. Hraje se na obdélníkových hřištích podobných rozměrů, jako jsou ty fotbalové. Branky ve tvaru písmene "H" jsou od sebe vzdáleny 100 metrů a za nimi se nachází na obou stranách další 6 – 12 metrů hluboké brankoviště. Šířka hřiště je pak mezi 58–68 metry. Postranní a koncové čáry jsou už součástí autu, tedy pokud se jich míč nebo hráč s míčem dotknou, jsou mimo hru.

Způsob bodování

Nejčastějším a nejvíce ceněným způsobem získání bodů je položení (try). Jde o kontrolované položení míče na zem v soupeřově brankovišti nebo na brankovou čáru (try line). Položení je oceněno 4 body a možností kopu na bránu (konverze), za které může pokládající tým dostat další 2 body. Tento kop se provádí z libovolné vzdálenosti kolmo na místo položení a jako úspěšné je považováno, pokud míč přeletí břevno brány. Pokud tým získá výhodu penalty, je jednou z možností jejího využití kop na bránu. Pokud je kop úspěšný, získá kopající tým dva body. Poslední možností zisku bodu je kop s odrazem ze hry (drop goal). Pokud hráč během hry prokopne po odrazu od země míč brankou, je jeho tým odměněn jedním bodem.

Nahrávky

V rugby league je dovoleno přihrávat pouze směrem dozadu a paralelně s brankovou čárou. Míč si přihrávají hráči jednoho týmu s cílem dostat se do soupeřova brankoviště. Při přihrávce směrem dopředu (tzv. „předhozu“), ztrácí tým, který přihrávku dopředu provedl míč a doposud bránící tým znovu zahajuje hru mlýnem.

Mlýn

Mlýn slouží k rozehrání míče po předhozu, vypadnutí míče nebo pokud se míč ocitne v autu. Šest hráčů roje z každého týmu se zaváže do sebe, takže pilíři a mlynář vytvoří první řadu mlýnu, za ně se naváže druhá řada a mlýn sváže vazač. Tým, který se nedopustil chyby, má výhodu rozehrání do mlýnu. To probíhá tak, že mlýnová spojka prohodí míč mezi nohami svých spoluhráčů a sama nebo za asistence vazače uvede míč do hry. Kvůli zrychlení hry se postupem času odstoupilo od přetlačování v mlýnech a dnes je většina mlýnů rozehrávána pouze rychlým prohozením míče.

Skládky

Skládání je způsob, jakým se bránící tým snaží útočícímu týmu zamezit v bodování či získání území. Skládat je dovoleno od ramen dolů a to pouze hráče nesoucího míč. Po dokončení skládky musí bránicí tým ustoupit 10 metrů s výjimkou dvou markerů, kteří můžou zůstat u skládky. Skládaný hráč pak uvede míč do hry rozehráním tzv. play-the-ball. Útočící tým má, pokud nedojde k porušení pravidel, 6 pokusů na útok. Hráči útočícího týmu mohou být 5 x složeni aniž by ztratili míč, ale po šestém složení předají míč bránícímu týmu a role se mění. Ve hře se pak útočící tým po páté skládce často rozhodne pro kop, aby získal co nejvíce metrů a ztížil soupeři pozici.

Divize 1

# Tým V P R B +/-
1 Chrudim + Havlíčkův Brod 3 1 0 6 114
2 Vrchlabí + Beroun 1 2 1 3 -50
3 Slavia Hradec Králové 1 2 1 3 -64

Divize 2

# Tým V P R B +/-
1 Hodonín+Mikulov 3 0 0 6 148
2 Dragons Krupka 2 1 0 4 57
3 Barbarians Letohrad 1 2 0 2 -75
4 Moravská Třebová All Plebs 0 3 0 0 -130

sledujte rugby league v televizi

všechny přenosy